Julefrokost

Opdateret 2. december 2019
20 valgte at bruge lørdag eftermiddag til julefrokosten, og det var en fornøjelse! Efter en god runde i godt vejr, var humøret højt, sangene sjove, og Lions boden udsolgt ;o)Alle 5 hold i raflegolf hyggede sig højlydt, og scores kørte op og ned.Vinderen blev Allan Rene Hansen i 176, med runner-up Martin Kristoffersen i 176 og Knud Harald Hansen i 177.Så det var tæt løb og mon ikke og anden sidder og ærgrer sig over den 14’er…Tom havde heldigvis snaps nok, og flere har vi hørt havde en god nats søvn – for nogen startede den allerede kl. 19.00.Vi glæder os allerede til næste år
Formandskabet 
Opdateret 8. november 2019Medlemmer af Tirsdagsklubben inviteres hermed til Julefrokost lørdag den 30. november 2019 kl. 13.30 i Korsør Golf Klubs cafe.Prisen er 170 kroner – eksklusiv drikkevarer.Menuen består af lidt, men godt

  • Hvide sild og karrysild med kapers og løg
  • Æg med rejer og mayonnaise
  • Fiskefilet med remoulade og citron
  • Tarteletter med høns i asparges
  • Flæskesteg med rødkål
  • Frikadeller med surt
  • Leverpostej med bacon og champignon
  • Kaffe og kage

Bindende tilmelding foretages ved betaling til Svend Sørensen på kontonummer 3212 4951945250 (husk at skrive navn og DGU nummer i overførslen) senest søndag den 24. november kl. 12.00 – MobilePay kan ikke anvendes pt.

Påklædningen er fri.

Mere eller mindre lødige indslag under frokosten er naturligvis altid velkomne.

Under frokosten vil der naturligvis gennemføres raffel-golf med fine præmier, ligesom der synges sange direkte fra diverse hjemmeside – husk mobilen.

PS
Frokosten afholdes i forlængelse af morgengolfernes spil, hvor alle naturligvis er velkomne. Husk at tilmelde dig til golfen på Golfbox, idet 1. bolden spiller ud kl. 8.30.

Vi forventer at spille på Harboe Course.

Opdateret 31. oktober 2018
Medlemmer af Tirsdagsklubben inviteres hermed til Julefrokost lørdag den 1. december 2018 kl. 13.30 i Korsør Golfklubs cafe.Prisen er 170 kroner eksklusiv drikkevarer.Menuen består af lidt, men godt

  • Hvide sild og karrysild med kapers og løg.
  • Æg med rejer og mayonnaise.
  • Fiskefilet med remoulade og citron.
  • Tarteletter med høns i asparges.
  • Flæskesteg med rødkål
  • Frikadeller med surt.
  • Leverpostej med bacon og champignon.
  • Kaffe og kage

Bindende tilmelding foretages ved betaling til Svend Sørensen på MobilePay mobil 93981137 eller på kontonummer 3212 4951945250 (husk at skrive navn og DGU nummer i overførslen) senest mandag den 26. november kl. 12.00

Påklædningen er fri.

Mere eller mindre lødige indslag under frokosten er naturligvis altid velkomne.

Under frokosten vil der naturligvis gennemføres raffel-golf med fine præmier, præcis som sidste år. Ligeledes kan der forekomme sange direkte fra diverse hjemmeside – husk mobilen.

PS
Frokosten afholdes i forlængelse af morgengolfernes spil, hvor alle naturligvis er velkomne. Husk at tilmelde dig til golfen på Golfbox.

Raflegolf – resultater

Navn1. 18 huller2. 18 hullerResultat
Svend Sørensen89110199
Per Møller8271153
Henrik Lundgaard81106187
Knud H. Hansen82105187
Rene Dinesen9280172
Lars Hoppe95113208
Martin Kristoffersen9488182
Frede9796193
Per Madsen9596191
Jan Nielsen10495199
Svend Erik Olsen9691187
Henrik Frederiksen120103223

2. december 2017

Vindere af raflegolf

1. 18 huller
81 – Henrik Lundgaard
82 – Knud Harald Hansen (bedst på bag-9)2. 18. huller
71 – Per Møller
80 – René DinesenSamlet
153 – Per Møller
172 – René Dinesen

Invitation

Medlemmer af Tirsdagsklubben inviteres hermed til Julefrokost lørdag den 2. december 2017 kl. 13.30 i Korsør Golfklubs cafe.Prisen er 175,- eksklusiv drikkevarerMenuen består af nok, men godt:

  • Marinerede sild med kapers og rødløg
  • Laks Bellevue med rejer og asparges
  • Rødspættefilet med remoulade og citron
  • Ribbensteg med rødkål
  • Mørbradbøf a la creme
  • Tarteletter med høns i asparges
  • 3 slags oste med druer og peberfrugt
  • Kaffe, småkager og chokolade

Bindende tilmelding foretages ved betaling til Svend Sørensen på MobilePay (93 98 11 37) eller på kontonummer 3212 4951945250 (husk at skrive navn og DGU nummer i overførslen) senest mandag den 27. november kl. 12.00

Påklædningen er fri.

Mere eller mindre lødige indslag under frokosten er naturligvis altid velkomne.

Under frokosten vil der naturligvis gennemføres raffelgolf med fine præmier, som sidste år, ligesom der synges sange direkte fra diverse hjemmesider (husk mobiltelefonen).

PS.
Frokosten afholdes, i forlængelse af morgengolfernes spil, hvor alle naturligvis er velkomne. Husk at tilmelde jer på golfbox.

Det lykkedes igen…

Sikke en fortræffelig dag. Masser af højt humør, raffelgolf og god snaps. Så kan man ikke bede om mere.

Helt fra start…

Og humøret var der fra første fløjt.

Raffelgolf-resultat

Invitation

Medlemmer af Tirsdagsklubben inviteres hermed til Julefrokost lørdag den 3. december 2016 kl. 13.30 i Korsør Golfklubs cafe.Prisen er 175 kroner eksklusiv drikkevarer.Menuen består af lidt, men godt

  • Marinerede sild med hjemmelavet karrysalat
  • Christiansøpigens sild
  • Lun fiskefilet med remoulade og citron
  • Rejer med æg
  • Lun mørbradbøf med bløde løg i sauce med surt
  • Lun kamsteg med rødbeder
  • Kaffe med sødt

Bindende tilmelding foretages ved betaling til Svend Sørensen på MobilePay (mobil 93981137) eller på kontonummer 3212 4951945250 (husk at skrive navn og DGU nummer i overførslen) senest mandag den 28. november 2016 kl. 12.

Påklædningen er fri.

Mere eller mindre lødige indslag under frokosten er naturligvis altid velkomne.

Under frokosten vil der naturligvis også gennemføres raffelgolf med fine præmier, som sidste år.

PS.
Frokosten afholdes, i forlængelse af morgengolfernes spil, hvor alle naturligvis er velkomne. Husk at tilmelde jer på golfbox.

Scroll to top